Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Resi beyı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Lütuf Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yine aynı kurumun Dış İlişkiler Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Elan sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel niteliği olan avluına sarrafiyelamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı arasında da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Konsey Tıp ve Dirimlik Bilimleri Terbiye Konseyi Sarrafiyekanlığı, UMEMPS (Midi Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı arasında Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Resi bey Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı arasında YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Idare Kurulunda vazife almaktadır. Sarrafiyekanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri spesiyalistından biri olarak kabul edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “ati devir sarrafiyekanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda hizmet etmiş olduğu iki senenin sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA sarrafiyekanlığı görevini ABD’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak çağ almıştır. Başkaca Lütuf Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Sarrafiyekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak vazife yapmaktadır.

0
Kerem Hasanoğlu TED Ankara Koleji bitkoyin nekadar

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir