Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin kent, hemen peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve heybetli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en adamakıllı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste aile sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete aile sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden adamakıllı 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede makam düzlük surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten sağlık alanlar dâhilin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam düzlük doğal kavara kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler müzelik Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ateşr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi yan dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 yan altından alevler saçmaya devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi yan dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek dâhilin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde makam alır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında makam alır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda baştan aşağı el prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğanlayıştirilmiştir. Kadim vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının makam aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal yüzında ise çıkıntı halinde bir güçlü makam alır. Bu demirin anlayışlevi ise idam edilen kişmüterakki güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında makam alıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ait olmayan tek yapıt olmasının semtı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tekmil halinde koruma altına münfailtır.

Alanya airport transfer

Gazipaşa Transfer

0
Okex Kayıt Olma Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

Yorum yapılmamış

No comments yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir